Poland
15

13220
points earned by our 274 teams

Jakie znaczenie dla nas ma woda?
Has Attachment
Posted by Szkoła Podstawowa Nr 157 w Warszawie, Poland on 8 December 2017

Jak wiele codziennych wynalazków, do których już dawno przywykliśmy, naśladuje przyrodę? Jednym z nich jest oczyszczanie wody i uzdatnianie jej do spożycia i wykorzystania w domu.
Właśnie zmierzyliśmy się z wyzwaniem, jak sprawić, aby ciemną, prawie błotnistą wodę rzeczną przemienić na zdatną do picia i mycia. Tylko jeden z nas wiedział, że ujęcie wody w korycie Wisły w Warszawie nazywa się „Gruba Kaśka”. Poprzez dreny znajdujące się kilka metrów pod dnem rzeki pompuje się wodę do stacji uzdatniania, zwanej popularnie Filtrami. I dopiera stamtąd, po gruntowym oczyszczeniu, trafia ona do mieszkań.
Jak wyglądają kolejne naturalne warstwy podłoża pod dnem rzeki, z której pobierana jest następnie woda? Było to zagadką, którą staraliśmy się rozwiązać mając do dyspozycji kilka rodzajów piasku i żwirków oraz węgiel aktywowany. Ten ostatni po to, aby oczyścić wodę z dziwnych zapachów i między innymi zanieczyszczeń rolnych.
Najlepiej to doświadczenie filtrowania udało się tym spośród nas, którzy potrafili przypomnieć sobie, jak wygląda dno strumyka, jaki oglądali lub chodzili po nim boso podczas wakacji: czy pod stopami był najpierw piasek, czy drobne kamyki?
Na koniec doświadczenie poprowadziło nas do odpowiedzi na pytanie: jakie znaczenie dla nas ma woda? Nasze odpowiedzi zobaczycie wkrótce na szkolnym posterze.
Water Explorer is a Global Action Plan initiative
in association with
18.00 MB