Poland
15

13220
points earned by our 274 teams

Życie BEZ WODY nie istnieje - dlatego Badacze Wody wyruszyli z misją specjalną
Posted on 21 September 2018

Kiedy wszystkie rzeki zginą, ani ptaki nie przylecą, ani ryby nie przypłyną, ani drzewa nie urosną, ani człowiek żyć nie będzie, ziemia zmieni się w pustynię zapanuje cisza wszędzie

Tak śpiewali uczniowie ze szkoły im. Orła Białego w Biskupcu, którzy jako jedni z 5 zespołów szkolnych zostali zakwalifikowani do tegorocznego finału programu Badacz Wody na poziomie krajowym. A ja miałam wrażenie jakby czytali opisywaną przeze mnie ostatnio książkę Maji Lunde „Błękit”.

Jako wnuczka hydrogeologa, który poświęcił jedną ze swoich książek tematowi „Woda w życiu ziemi” jestem wyczulona na kwestie związane z wodą. Pamiętacie pewnie mój wpis o kranówce. Irytuje mnie brak szacunku do niej.  Staram się pokazywać metody jej oszczędzania i doceniania wody.  Dlatego ucieszyło mnie, kiedy najstarszy syn przyszedł pewnego dnia ze szkoły i oznajmił, że dołączył do grupy uczniów, którzy działają w programie Badacz Wody.

Jednym z  jego pierwszych zadań było przygotowanie lapbook’a z informacjami o wodzie, jak również metod jakie używamy w domu, żeby ją oszczędzać. Potem były kolejne zadania realizowane w szkole. Dużym wyzwaniem było przygotowanie festiwalu wody w trakcie pikniku szkolnego. Z tym jednak poradzili sobie bez problemu. Oczywiście wielka zasługa leży po stronie opiekuna Badaczy Wody. To jego wkład, zaangażowanie, znajomość problemu i pobudzanie do kreatywnych działań przynosi efekty.  Młodzi byli zmotywowani też konkurencją z innymi szkołami z całego kraju. Wymieniali też doświadczenie na poziomie międzynarodowym ze szkołami na Malcie i Południowej Afryce.

Motywacja i kreatywność przyniosły efekty, bo 17 września br. stanęli razem z 4 innymi szkołami gotowi zaprezentować swoje wysiłki podczas Gali krajowej Badacza Wody, która odbyła się w Łazienkach Królewskich. Miejsce Gali wybrane zostało nie bez kozery bo przecież wszystkim nam kojarzy się z wodą. Najlepszy zespół badaczy wody wybrany przez jury będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowej ceremonii wręczenia nagród pod koniec października. Ale tak naprawdę wygranymi są wszyscy, którzy biorą udział w programie, bo uczy on eko myślenia, współpracy w grupie i współpracy międzynarodowej.

Blanka Kolago-Szymczak

Cały artykuł na Slow Fix Blog
Water Explorer is a Global Action Plan initiative
in association with
6.00 MB