Poland
15

13220
points earned by our 274 teams

Ekologiczna choinka Badaczy Czystej Wody
Anna Kurpaska

Święta zdecydowanie opanowały naszą szkołę!

Ostatnio zastanawialiśmy się ile wody potrzebne jest do wyprodukowania świątecznych ozdób takich jak: bańki, łańcuchy czy lampki. Postanowiliśmy to sprawdzić. Niestety to, co zobaczyliśmy było wręcz przerażające.

Czy wiecie, że do wyprodukowania plastiku na świecie potrzebne jest rocznie aż ok. 300 miliardów metrów sześciennych wody? Odpowiada to zapotrzebowaniu Chin na wodę przez 6 miesięcy. Ta informacja zdecydowanie zachęciła nas do zagłębienia się w temat plastiku. Dowiedzieliśmy się, że na Ziemi jest tyle plastiku, że odpowiada on masie miliarda słoni. W 2016 roku sprzedano ponad 480 miliardów plastikowych butelek. Ułożone obok siebie osiągnęłyby połowę długości od Ziemi do Słońca. Ponadto plastik ciągle wrzucany jest do mórz i oceanów. Na Pacyfiku znajduje się plama śmieci 6 razy większa od powierzchni Polski.

To dla nas bardzo szokujące informacje. Postanowiliśmy działać i uświadomić o tym uczniów naszej szkoły. Ponieważ zbliża się okres świąteczny wymyśliliśmy, że zrobimy swoje ekologiczne ozdoby na choinkę. Do ich przygotowania zaprosiliśmy klasy podstawowe. Poprosiliśmy, by przynieśli butelki po różnych napojach. Uwierzcie, że przynieśli ich ogromną ilość, a to jeszcze bardziej uświadomiło nas, jak wielki problem stanowi plastik. Oprócz tego, dzieci przyniosły reklamówki, papierowe pudełka itp.

Zabraliśmy się do pracy! Przycielismy butelki, by zostały z nich same spody. Każdy dostał takich po 2-3 i musiał je pomalować tak, by przypominały bańki. My zajęliśmy się naszym łańcuchem na choinkę. Zrobiliśmy go z reklamówek, które normalnie wyrzuciane są do kosza.

Ponieważ w naszej szkole w każdej klasie są pojemniki na makulaturę, postanowiliśmy to wykorzystać. Z makulatury zrobiliśmy papierowe ozdoby. To było zachwycające! Na koniec zabawy przeprowadziliśmy lekcje, na których przedstawiliśmy to wszystko o czym jest powyżej.

Gdy nasze ozdoby wyschły powiesiliśmy je wspólnie na choince. Na jej czubku widnieje napis "Badacz Wody", a zaraz pod nim dwie butelki, które dodają zabawny charakter choince. To była świetna zabawa połączona z nauką! Zarówno my, jak i dzieci z młodszych klas wiele z tego wynieśliśmy. Każdemu polecamy taką zabawę! Choinka w rezultacie wygląda cudownie, a każdy ogląda ja z wielkim podziwem!
Water Explorer is a Global Action Plan initiative
in association with
16.00 MB